Bonsai je miniaturní rostlina v květináči, která potřebuje zvláštní péči a pozornost, aby prospívala.
Co je to bonsajový strom?
Bonsai je japonská umělecká forma vytváření miniaturní zahrady. Bonsai je miniaturní verze divokého stromu pěstovaného tak, aby rostl v menším prostředí než jeho vzrostlé protějšky („bonsai“ je japonské slovo, které znamená „rostlina v květináči“). Každý strom lze vypěstovat a proměnit v bonsaj. Tyto malé stromky také žijí tak dlouho jako jejich vzrostlé protějšky – v Japonsku existuje bonsai z bílé borovice, která je stará více než 500 let. Vypěstovat bonsaj není snadné a každý malý strom vyžaduje zvláštní péči a pozornost.
4 typy pokojových bonsají
Mnoho druhů bonsají se pěstuje jako venkovní bonsaje, ačkoli některé bonsaje, zejména tropické a subtropické stromy, mohou růst jako pokojové rostliny. Níže jsou uvedeny některé druhy vnitřních bonsají:
1. Stálezelené stromy : Stálezelené bonsaje zůstanou zelené po celý rok, protože shazují staré listy a rostou nové. Některé oblíbené stálezelené bonsaje jsou strom peněz ( Pachira aquatica ), deštník havajský ( Schefflera arboricola ), jalovcový bonsaj ( Juniperus ), sladká švestka ( Sageretia theezans ), fíkus ženšen ( Ficus retusa ), fikus Golden Gate ( Ficus ) a fík plačící ( Ficus benjamina ).
2. Listnaté stromy : Listnaté stromy shazují na podzim listí a některé oblíbené listnaté bonsaje zahrnují bonsai jilm čínský ( Ulmus parvifolia ) a bonsai japonský javor ( Acer palmatum ).
3. Sukulenty : Sukulenty mají masité, malé listy. Některé oblíbené bonsaje se šťavnatými listy jsou trpasličí jadeit ( Portulacaria afra ) a nefrit ( Crassula ovata ).
4. Kvetoucí stromy : Mezi oblíbené kvetoucí bonsaje patří čajová bonsai Fukien ( Carmona retusa ), bonsaje gardénie ( Gardénia jasminoides ) a bonsaje sněžné růže ( Serissa foetida ). Některé odrůdy fíkusů také rostou květiny.
Jak vypěstovat bonsajový strom
Bonsai můžete vypěstovat ze semen, i když to bude trvat tři až pět let, než vytvoří listy. Některé druhy bonsají si můžete také zakoupit v zahradním centru nebo ve specializovaném obchodě. Postupujte podle těchto pokynů, abyste zajistili, že vaše bonsai prospívají:
1. Přemístěte bonsai, abyste zajistili růst . Když si koupíte novou bonsaj, opatrně vyjměte strom z aktuálního květináče, odstraňte nečistoty z kořenové hmoty a odřízněte kořenové špičky, které se zakřivují nahoru, nebo příliš velké kořeny. Prořezávání kořenů zajistí, že bonsaj nepřeroste svou novou nádobu. Zbývající kořeny by měly být štíhlé a dlouhé a blízko povrchu půdy. Neodstraňujte více než 25 procent kořenů.
2. Zakryjte bonsaje v zemině . Obecně platí, že bonsai nejlépe rostou ve specializované bonsai zalévané půdě – směsi akadamy (druh hlíny), pemzy, lávového kamene, kompostu a jemného štěrku/písku, který zajišťuje provzdušnění a živiny. Ujistěte se, že nádoba na bonsai má drenážní otvory.
3. Umístěte bonsai na přímé sluneční světlo . Bonsaje potřebují alespoň šest hodin přímého slunečního světla denně – i když některé odrůdy budou vyžadovat více světla nebo více stínu, proto si přečtěte konkrétní pokyny pro péči. Umístěte rostlinu bonsaje na okenní parapet, kde bude mít dostatek přímého slunečního světla.
4. Zalévejte bonsai každých pár dní . Bonsai důkladně zalijte, aby přebytečná voda odtekla výmoly a kořenový systém byl důkladně promočený. Bonsai zalévejte, když je půda mírně suchá nebo úplně suchá, každý jeden až tři dny. Přemokření může vést k hnilobě kořenů.
5 tipů na péči o bonsaje
Každá bonsai bude mít zvláštní pokyny pro péči v závislosti na typu stromu. Dodržujte tyto obecné pokyny pro péči o bonsaje, aby se vaší rostlině dařilo ve vnitřním prostředí po celý rok:
1. Přihnojujte bonsaj během vegetačního období . Vzhledem k tomu, že bonsaj je vázána v květináči, rychle vyčerpá živiny z půdy a potřebuje časté hnojení. Hnojte speciálním hnojivem na bonsaje každý týden nebo dva během vegetačního období od časného jara do podzimu. V zimě hnojivo snižte na jednou za měsíc. Žloutající bonsai může znamenat nedostatek živin.
2. Dopřejte svému bonsajovému stromu vlhkost . Mnoho stromů pěstovaných pro bonsaje jsou tropická a subtropická plemena, takže vyžadují dostatek vláhy. Umístěte bonsai vedle zvlhčovače nebo ji zamlžujte rozprašovačem po celý den. Bonsai můžete také položit na vlhkostní tác. Naplňte tác ozdobnými oblázky a nalijte na oblázky vodu – jak se voda odpařuje, poskytne rostlině vlhkost. Ujistěte se, že se voda nedotýká dna květináče, jinak bude půda příliš rozmočená.
3. Prořezávejte strom od časného jara do podzimu . Během vegetačního období prořezávejte větve a listy, aby strom zůstal kompaktní a podpořil nový růst. Naneste léčivou pastu na řezané oblasti ořezaných větví, abyste zabránili onemocnění.
4. Vytvarujte svůj bonsajový strom pomocí drátování . Použijte hliníkový a měděný drát k tvarování a zakřivení větví stromu, aby zůstal kompaktní. Když je rostlina v zimě v klidu, obtočte stonky drátem a ohněte je do tvaru, ve kterém chcete, aby rostly. Poté, co větve vyrostou požadovaným směrem, opatrně odstraňte drát, abyste rostlinu nezjizvili.
5. Rostlinu bonsají přesazujte každých několik let . Bonsaje přesaďte do nového květináče, který je alespoň o jeden palec širší, dopřejte rostlině čerstvou půdu a zastřihněte kořenový bal. Četnost přesazování závisí na druhu dřeviny. Přesazujte mladé, rychle rostoucí bonsaje každý rok nebo dva a vzrostlé bonsaje každé tři až pět let.