Jak malovat přes tapetu?

Obecným pravidlem je, že malování přes tapetu je komplikovaný úkol: Správné řešení může být frustrující a může nakonec vypadat hůř než stará tapeta. Většina interiérových designérů a specialistů na domácí kutily bude souhlasit s tím, že nejlepší možností ve starším domě je téměř vždy odstranit tapetu místo malování. Jsou však chvíle, kdy to není možné. Pokud chcete tapetu malovat, podívejte se na náš čtyřkrokový tutoriál.

Kdy byste měli malovat přes tapetu?

Jsou určité chvíle, kdy může být malba přes tapetu rozumnou možností. Odstraňování tapety může být časově náročné a drahé. Odstraňování tapet může potenciálně poškodit vaše stěny, pokud používáte metodu škrábání. Malování přes tapetu je nákladově efektivní proces, který vám umožní dát vašemu interiéru nový vzhled. Ať už je váš důvod jakýkoli, pokud chcete zkusit malování na tapetu u vás doma, budete muset dodržet správný postup, abyste získali vzhled a kvalitu, kterou si přejete.

Jaké materiály potřebujete k malování tapety?

K malování na tapetu budete potřebovat několik nástrojů a materiálů:

 • Oblečení s vysokou krycí schopností
 • Gumové rukavice
 • Respirační maska ​​(volitelná, ale vysoce doporučená)
 • Ochranné brýle
 • Shodit hadříky
 • Čisticí hadry (nebo těsto na tapety, pokud máte tapety bez povrchové úpravy)
 • Lepidlo na tapety / pasta na tapety (pokud má vaše tapeta odlupující se švy)
 • Brusný papír (pokud jsou na tapetě vzduchové bubliny)
 • Listový nůž/ostrý užitkový nůž (pokud máte na tapetě problémová místa)
 • Spackle (pokud máte na tapetě problémová místa)
 • Malířská páska
 • Základní nátěr na olejové nebo šelakové bázi
 • Nástěnná barva
 • Štětce nebo válečky

Jak malovat přes tapetu

Nemusíte být profesionální malíř, abyste tapetu natírali, ale musíte dodržet několik konkrétních kroků, abyste to udělali správně. Zde je podrobný návod, jak malovat tapetu:

1. Připravte si tapetu . Malá příprava tapety jde při malování hodně dopředu. Než začnete, měli byste se ujistit, že vaše tapeta je hladká, čistá a suchá. Chcete-li se připravit na malování, podívejte se na případné nedostatky na povrchu tapety – chcete, aby byla hladká a v dobrém stavu, než začnete malovat. Pokud se objeví odlupující se švy nebo uvolněné kousky (obvykle podél vnějšího okraje), můžete je buď přelepit lepidlem na tapety, nebo je odříznout pomocí listového nože a poté je přelepit. Pokud jsou na tapetě místa, která bublají, zkuste je obrousit nebo odříznout a přelepit. Poté, co je tapeta hladká, očistěte stěny vlhkým hadříkem, abyste odstranili veškerý prach a špínu.

2. Připravte plochu pro malování . Odlepte obložení stěny a položte hadry, aby se barva nedostala na něco jiného než na tapetu; máte-li v místnosti nábytek, buď jej odstraňte, nebo zakryjte, abyste jej ochránili před chybujícím nátěrem. Vzhledem k tomu, že budete natírat stěny docela silnými chemikáliemi, budete chtít otevřít okna nebo podpořit jiné větrání, aby byl zápach snesitelnější.

3. Natřete stěny . Mnoho starších typů tapet bylo lepeno lepidlem, které může odbarvit barvu. Abyste tomu zabránili, budete muset tapetu natřít základním nátěrem na bázi oleje nebo šelaku, který vytvoří silnou bariéru mezi lepidlem a barvou. Pomocí štětce natřete základní nátěr na stěny v tenké vrstvě. Jedna vrstva základního nátěru by měla stačit, pokud pokyny nevyžadují více. Základní nátěry na bázi oleje a šelaku mají velmi silný zápach a mohou dráždit oči a pokožku, proto buďte při práci s nimi velmi opatrní.

4. Malovat . Po zaschnutí základního nátěru můžete začít malovat. Při malování na tapetu můžete použít téměř jakýkoli povrch nebo typ barvy, ale zkontrolujte, zda je plechovka základního nátěru kompatibilní s latexovou barvou. Smíchejte barvu, pokud byla několik dní v klidu, poté pomocí štětce sledujte linie podél lemu a válečkem nanášejte vrstvy na větší plochy. Nechte barvu zaschnout a poté nanášejte další vrstvy, dokud nebude barva hladká a rovnoměrná.