Jak si postavit vlastní ohniště v 7 krocích

Stavba ohniště pro vlastní potřebu je cenově dostupný a snadný projekt domácí krajinářské úpravy, který může přidat hodnotu vašemu venkovnímu prostoru.

Co je ohniště?

Ohniště je díra nebo mísa používaná pro stavbu a obsahující malé venkovní táborové ohně, které se obvykle nacházejí na domácím dvorku. Ohniště se často staví z kamene, kovu, dlažeb nebo hliněných cihel. Ohniště si můžete zakoupit v jakémkoli obchodě s domácími potřebami, které je poháněno buď propanem, gelem na oheň nebo dřevem. Namísto nákupu ohniště nebo zadání zakázky zahradnické společnosti, aby vám ho postavila, můžete ušetřit peníze tím, že si na zahradě postavíte vlastní ohniště.

Jaké materiály se používají ke stavbě krbů?

Zde je přehled některých nejběžněji používaných materiálů pro stavbu ohniště.

  • Kamenné dlaždice : Kamenné dlaždice jsou cenově dostupný materiál, který se snadno pokládá, díky čemuž jsou oblíbené pro domácí kutilské projekty, jako jsou ohniště. Obdélníkové dlaždice mohou být naskládány a spárovány do čtvercové formace nebo mohou být naskládány lichoběžníkové dlaždice a vytvořit tak kruhové ohniště.
  • Betonové tvárnice : Betonové tvárnice jsou dalším oblíbeným a cenově dostupným materiálem pro svépomocné práce na ohniště. Nevyžadují příliš praktickou konstrukci a lze je snadno uspořádat do kruhu nebo čtverce.
  • Přírodní kameny : Přírodní kameny, jako jsou říční nebo lávové kameny, lze vydláždit do kulatého nebo čtvercového ohniště pro rustikální vzhled.
  • Kov : K vytvoření kovového ohniště lze použít velkou kovovou mísu nebo desku. Kovová ohniště jsou někdy doprovázena rámem postaveným ze dřeva nebo kamene nebo stíněným ve skleněných klecích.

4 nápady, jak postavit vlastní krb

Existuje nespočet způsobů, jak navrhnout a postavit venkovní ohniště. Zde je několik designových nápadů pro vaše vlastní ohniště.

1. Ohniště s dlaždicemi : Dlažební kostky lze použít jako jednoduchý základ pro ohniště. Můžete použít lichoběžníkové dlažební kostky naskládané čtyři vysoko do země v kruhu na vrcholu štěrkové základny. Posypte dlaždice pískem, aby se vyplnily mezery, aby se zabránilo jejich posunutí.

2. Zapuštěné jezírko nebo vodní prvek : Pokud vás omrzí malé jezírko nebo vodní prvek ve vaší domácnosti, můžete je přeměnit na ohniště. Položte dno štěrkem, abyste izolovali zem, a obkrouhejte umyvadlo zahradními kameny, abyste získali přirozeně vypadající a cenově dostupné ohniště.

3. Sada pro ohniště : Hotovou sadu pro ohniště můžete zakoupit ve většině obchodů pro domácí kutily. Vše, co potřebujete, je postavit kamennou nebo cihlovou kruhovou studnu, do které bude sada sedět.

4. BBQ ohniště : Připevněte grilovací desku k horní části jakéhokoli ohniště pro vlastní potřebu, abyste získali funkčnost vaření, zvláště pokud stavíte jednoduché obdélníkové ohniště vyrobené z kamenných dlažeb.

Jak postavit ohniště

Pokud hledáte DIY projekt, zde je krok za krokem návod, jak postavit snadné ohniště s dlaždicemi, které si můžete koupit v místním obchodě pro domácí kutily.

1. Podívejte se na omezení . Můžete být smluvně povinni oznámit své domácí pojišťovně, že na svém pozemku stavíte ohniště. Pokud jste součástí sdružení vlastníků domů, možná je také budete muset informovat o svých plánech na vybudování ohniště.

2. Vyberte a změřte své pracoviště . Pomocí metru nakreslete oblast, kde plánujete postavit ohniště. Ujistěte se, že toto místo je dostatečně daleko od vašeho domova. Rozhodněte se, jaký tvar a velikost bude mít vaše ohniště, zda kruhové, čtvercové nebo něco jiného. Nakreslete oblast, kde budete instalovat ohniště, pomocí spreje nebo kolíků. Poznamenejte si plochu vaší pracovní plochy, což vám pomůže spočítat, kolik dlaždic budete potřebovat.

3. Vykopejte oblast ohniště . Pomocí rýče nebo lopaty zaryjte do půdy a odstraňte trávu z oblasti, která se stane vaším ohništěm. Pomocí metru nebo pravítka změřte hloubku evakuované oblasti. Chcete, aby vaše plocha byla dostatečně hluboká, aby se do ní vešlo šest palců štěrku a hloubka vašich dlaždic.

4. Vytvořte si základnu pro ohniště . Vyplňte svou vykopanou plochu alespoň patnácticentimetrovou vrstvou štěrku nebo drceného kamene. Použijte krajinářské hrábě k rovnoměrnému rozložení základního materiálu v oblasti dlažby. Podklad navlhčete zahradní hadicí, poté použijte pěch přes vrstvu kamene nebo štěrku, který materiál zhutní do pevné a rovné základní vrstvy.

5. Postavte si ohniště . Pomocí dlažeb začněte rozkládat bloky, abyste vytvořili ohniště. Pokud děláte kruhové ohniště, budete používat lichoběžníkové dlaždice. Pokud používáte obdélníkové, měli byste vytvořit čtvercovou základnu. K vyrovnání mezer mezi cihlami použijte vyrovnávací písek. Při stohování cihel nebo dlažeb ponechte otvor nebo dva, aby bylo možné do ohniště větrat.

6. Přidejte kovový rošt nebo umyvadlo . Na horní část krbu přidejte kovový rošt nebo umyvadlo. Než zajistíte dlažbu, vyzkoušejte velikost umyvadla proti stěnám ohniště, abyste se ujistili, že bude správně sedět.

7. Zajistěte si ohniště . K přidržení bloků ohniště na místě můžete použít stavební lepidlo nebo spárovací hmotu. Poté přidejte jakékoli konečné úpravy, jako jsou kovové mřížky, umyvadla nebo ozdobné kameny.