Plot dodává soukromí, bezpečí a vizuální přitažlivost každému domu. Stavba plotu DIY vyžaduje výzkum, správné vybavení a správná opatření.
Co je plot?
Plot je konstrukce, která slouží několika účelům pro konkrétní oblasti na obytných a komerčních nemovitostech. Plot může uzavřít venkovní prostor, jako je dvůr nebo zahrada, a poskytnout soukromí a bezpečí majitelům domů a nemovitostí. Plot může také řídit a kontrolovat pohyb dětí, domácích mazlíčků a hospodářských zvířat v oblasti, vymezovat hranici pozemku nebo přidávat estetickou hodnotu pozemku, který ohraničuje.
Plot je typicky uměle vyrobený a skládá se z plotových sloupků spojených různými materiály, včetně dřeva, kovu a vinylu. Plot se liší od zdi nebo jiných podobných konstrukcí, protože nemá pevný základ, který běží po celé délce. Zatímco kutil nebo dodavatel obvykle zvládne stavbu plotu, někteří majitelé domů si mohou přát, aby instalaci řešili jako domácí kutil (udělej si sám) se správnými nástroji a opatřeními.
3 typy plotů
Majitelé nemovitostí mají k dispozici několik různých typů plotů:
1. Řetězový článek : Řetězový plot je typ kovového plotu vyrobeného z pozinkovaného ocelového drátu vetkaného do kosočtvercového vzoru napříč plotovými panely. Řetězové ploty, také známé jako hurikánové nebo cyklónové ploty, se často používají jako bezpečnostní ploty nebo v parcích a venkovních rekreačních oblastech.
2. Plot : Jeden z nejoblíbenějších stylů plotů pro domácnosti, laťkový plot se skládá ze svislých desek známých jako laťky, které jsou rovnoměrně rozmístěny na vodorovných plotových lištách. Ploty vyrobené ze dřeva nebo polyvinylchloridu (PVC) jsou nostalgickým symbolem amerického předměstského života.
3. Plot pro ochranu soukromí : Plot pro ochranu soukromí využívá výšku plotu a materiály plotu, aby zakryl danou nemovitost před přihlížejícími a zároveň přidal do oblasti dekorativní prvek. Soukromé ploty mohou být kamenné, betonové, cihlové, vinylové nebo dřevěné, přičemž každý nabízí jiný stupeň soukromí.
5 tipů pro stavbu plotu
Zde je několik tipů, které by majitelé domů měli zvážit před zahájením projektu plotu:
1. Zkontrolujte kódy a povolení . Poraďte se se svým místním sdružením vlastníků domů, abyste zjistili, zda potřebujete splnit nějaké stavební předpisy nebo získat stavební povolení před zahájením projektu oplocení pro kutily. Ve vašem městě mohou existovat kódy, které obsahují pokyny pro styl plotu, velikost plotu a umístění sloupků.
2. Vyberte si svůj plot . Než začnete s projektem plotu, musíte zvážit důvod jeho instalace, abyste mohli najít nejlepší styl, který odpovídá vašim potřebám. Důvody pro přidání nového plotu se mohou pohybovat od soukromí a bezpečnosti až po ochranu před nepřízní počasí a držení dětí a zvířat uvnitř hranic pozemku.
3. Poznejte své vlastnické hranice . Než začnete s výstavbou plotu, musíte také určit přesnou polohu hranic vašeho pozemku. Pokud nemáte domovskou parcelu, mapu zobrazující vaše hranice a velikost nemovitosti, můžete tyto informace získat v kanceláři místního posuzovatele. Pokud je to možné, proberte případné nápady na plot se sousedy, abyste se vyhnuli sporům o majetek.
4. Najděte a označte inženýrské sítě . Pod navrhovaným místem vašeho nového plotu může být umístěn libovolný počet podzemních inženýrských sítí, včetně vedení plynu, vody, elektřiny, kanalizace a telekomunikací. Abyste předešli poškození těchto vedení, obtěžování sebe a svých sousedů a dokonce i případnému zranění, lokalizujte a označte své inženýrské sítě před zahájením projektu. Pokud potřebujete pomoc s umístěním těchto linek, kontaktujte své energetické společnosti.
5. Změřte a zakreslete plochu plotu . Pomocí metru nebo měřicího kolečka změřte celou plotovou linii včetně plotových branek. Odečtěte délku bran od celkové metráže a vydělte ji velikostí plotových panelů, abyste zjistili, kolik panelů budete potřebovat.
Jak postavit plot
Zde je návod, jak postavit plot krok za krokem:
1. Rozložte plotové sloupky . Pomocí provázku a prkének na těsto obkreslete obvod plotu. Označte pozice plotových sloupků tak, že je rozmístíte každých šest až osm stop podél linie plotu pomocí spreje.
2. Vykopejte díry . Pomocí lopaty nebo vykopávače děr vykopejte díry podle velikosti a kódu. Průměr otvoru sloupku by měl být přibližně trojnásobek šířky sloupku. Některé stavební předpisy mohou vyžadovat, abyste vykopali díry pod čárou mrazu, abyste zabránili tomu, aby země během mrazu tlačila nahoru sloupky; v tomto případě může pomoci elektrický šnek.
3. Nastavte příspěvky . Nasypte tři až čtyři palce štěrku do otvorů sloupku a utlučte nebo zabalte štěrk koncem sloupku. Umístěte sloupek doprostřed otvoru a poté přidejte suchou betonovou směs do šesti palců nad úroveň země. Použijte vodováhu, abyste se ujistili, že sloupek je kolmý nebo svisle rovný; držte je na místě pomocí vzpěr, dokud beton nevyschne (obvykle několik dní).
4. Připevněte kolejnice nebo panely . V závislosti na konstrukci plotu připevněte každou lištu nebo panel ke sloupkům pomocí šroubů nebo hřebíků a také dvěma upevňovacími prvky na sloupek. Úroveň čáry zajistí, že každá kolejnice bude rovná. U plotů do výšky čtyř stop přidejte horní a spodní kolejnici; vyšší ploty budou potřebovat třetí kolejnici.
5. Připevněte tyče ke kolejnicím . Pokud používáte kolejnice, úroveň vám pomůže nastavit první hlídku. Poté pomůže distanční blok se zbytkem tyčí. Zajistěte každou kolejnici šrouby nebo hřebíky a dvěma až třemi upevňovacími prvky.
6. Uzavřete každý příspěvek . Připevněte kryty sloupků ke každému sloupku pomocí gumové paličky a ujistěte se, že každý pevně sedí na svém sloupku.
7. Namořte a ošetřete plot . U dřevěných plotů použijte prostředek na ochranu dřeva, abyste zabránili hnilobě; přidejte dvě vrstvy na savější koncovou kresbu, což je dřevo řezané přes růstové prstence. Tlakově ošetřené dřevo nebude potřebovat konzervační prostředky. Přidejte skvrnu nebo barvu na váš plot. Každé dva až tři roky plot ustupujte a namořte nebo natřete, abyste zachovali jeho vzhled a trvanlivost.