Jak si vyrobit vlastní dřevěný rám obrazu

Domácí rám obrazu může být zábavným a levným DIY projektem, který můžete vyrobit jen z několika materiálů.

Co je to rám obrazu?

Rám obrazu je jednoduchá konstrukce používaná k zobrazování umění na stěnách. Rám obrazu má obvykle čtyři strany, přičemž obraz je zasazen za kus skla, plexiskla nebo plastu. Někteří lidé se rozhodnou vyrobit rámy na obrazy na míru, protože fotografie nebo umění, které chtějí zarámovat, nespadají do standardní velikosti.

Jednoduchý rámeček na obraz si můžete vyrobit doma z několika položek, které si můžete koupit v místním železářství. To zahrnuje několik malých kousků dřeva, pokosovou pilu a horkou lepicí pistoli. Vytvoření vlastního obrazového rámečku vám také umožní upravit kus způsobem, který byste možná nebyli schopni, pokud jste rám koupili v obchodě.

8 materiálů, které potřebujete k výrobě rámečku

Všechny položky, které budete k výrobě rámečku na obrazy potřebovat, můžete zakoupit v místním obchodě pro domácí kutily. Zde je podrobný seznam těchto materiálů.

1. Dřevo : Nejjednodušší způsob, jak si vyrobit vlastní rám obrazu, je ze dřeva, což je také nejjednodušší materiál na řezání a malování. V mnoha obchodech s domácími potřebami nebo železářstvím můžete získat levné odpadové dřevo, borové desky nebo překližku. Dřevo si můžete buď koupit v železářství nařezané na vámi požadované rozměry, nebo si dřevo můžete nařezat sami pilou.

2. Pila : Pokud se rozhodnete pracovat s neřezaným dřevem, budete potřebovat pokosovou pilu nebo ruční pilu, abyste mohli kusy čistě nařezat podle specifikací.

3. Horká lepicí pistole : Budete potřebovat silné lepidlo na dřevo nebo jiné průmyslové lepidlo, které spojí rohy rámu obrazu dohromady.

4. Malování : K přizpůsobení rámečku obrazu můžete použít různé typy barev. Zvažte použití akrylové nebo sprejové barvy k nátěru rámu, protože s oběma se snadno pracuje a dobře se drží.

5. Otočné knoflíky a šrouby : Najdete je v každém železářství. To jsou ty, které budete používat k držení podložky nebo obrázku na místě uvnitř rámu obrazu.

6. Matovací deska (volitelně) : V závislosti na rozměrech předmětu, který chcete zarámovat, budete možná muset použít rohož k vyplnění dalšího prostoru mezi vaším obrázkem a rámem. Předem nařezané rohože si můžete zakoupit v řemeslném obchodě nebo si můžete vytvořit vlastní z lepenky. Můžete si také přizpůsobit rozměry vašeho rámu tak, aby odpovídal vašemu předmětu, v takovém případě nebudete potřebovat rohože.

7. Skleněný panel (volitelně) : Jakmile vytvoříte rám, můžete přes dřevo vložit skleněný panel, abyste získali klasický vzhled rámu obrazu. Pokud nemáte zkušenosti s řezáním skla, investujte do zakázkového broušeného skla (nebo postavte rám kolem desky). Mějte na paměti, že umístění skla nebo plexiskla za rám je běžné u fotografií nebo papírových uměleckých děl, jako jsou akvarel, ale olejové a akrylové malby uvolňují plyny, jak stárnou a obvykle nejsou zarámovány za sklem.

8. Hardware (volitelné) : Existuje mnoho způsobů, jak zajistit díly rámu k sobě, pokud nechcete používat lepidlo. Kováři mohou používat nástroje, jako jsou páječky, a ti, kteří vyrábějí dřevěné rámy, mohou používat hřebíky nebo šrouby, aby jejich rámy držely, stejně jako otočné knoflíky a šrouby k zajištění kusu na místě.

Jak vyrobit fotorámeček

Jakmile si určíte velikost a typ rámu, který chcete vyrobit, je čas začít ho skládat. Chcete-li si udělat jednoduchý návod na vytvoření rámečku na obrázky, podívejte se na níže uvedený podrobný průvodce.

1. Připravte si materiály . Uřízněte každý kus dřeva pro váš rám na požadovanou délku, šířku a tloušťku. Mějte na paměti, že rohy rámu by měly být řezány pod úhlem 45 stupňů, aby do sebe zapadly. Pokud plánujete přidat sklo nebo plexisklo později, budete muset své řezy opatřit drážkou, abyste vytvořili drážku v kusu dřeva, aby sklo po sestavení zapadlo do rámu. Vyřízněte do podložky otvor, který odhalí, kolik umění nebo fotografie chcete zobrazit.

2. Přilepte své dílky . Naneste silné lepidlo na celé okraje rámu (nejen na střed) a přitlačte každý vnější okraj rohů rámu k sobě, abyste vytvořili úhly 90 stupňů. Odstraňte veškeré lepidlo, které se vytlačí, zubním kartáčkem nebo papírovou utěrkou. Pomocí těžkých materiálů nebo svorek držte kusy rámu na místě, dokud nebudou suché a vytvrzené.

3. Vyztužení rámu (volitelné) . K vyztužení rohů rámu můžete použít kladivo a hřebíky, pokud chcete, aby měly mimo lepidlo další podporu. Zatlučte hřebík do vnější strany každého rohu rámu a dávejte pozor, abyste nepraskli sestavený rám.

4. Natřete rámeček . Vymalujte a ozdobte rám obrazu jakýmikoli barvami nebo detaily, které se hodí k vašemu domácímu dekoru.

5. Vložte sklenici . Umístěte rám vzhůru nohama tak, aby zadní strana rámu směřovala nahoru. Opatrně umístěte broušené sklo nebo plexisklo do vnitřku rámu a navrch položte podložku. Pokud nemáte podložku, jednoduše vložte obrázek do rámu.

6. Připojte svou fotografii nebo umění . Umístěte svou práci na horní část podložky a zajistěte ji páskou nebo jiným čirým lepidlem podle vašeho výběru. Zadní stranu displeje zakryjte dalším kusem lepenky, uřízněte tak, aby těsně přiléhal k otvoru v rámu. Nainstalujte otočná tlačítka a šrouby – posuvné výstupky, které drží zadní stranu obrazu na místě – abyste zajistili, že zadní část rámu zůstane v bezpečí.