Jak odstranit barvu ze dřeva: 3 způsoby, jak odstranit starou barvu

Pokud restaurujete dřevěný povrch – ať už se jedná o vzácný kus starého nábytku nebo dveře, které potřebují nový vzhled – pravděpodobně budete chtít odstranit starý nátěr a začít čistit. Existují tři hlavní metody odstraňování barvy ze dřeva a každá metoda má své klady a zápory. Ať už si vyberete kterýkoli, ujistěte se, že dodržujete všechna doporučená bezpečnostní opatření; pokud byla vaše barva vyrobena před rokem 1978, může obsahovat olovo a EPA důrazně doporučuje najmout si profesionála, abyste se vyhnuli vystavení toxickému olovnatému prachu.

Jak odstranit barvu pomocí chemického odstraňovače barvy

Chemické odstraňovače nátěrů jsou rozpouštědla, která změkčují starý povrch, takže jej můžete snadno seškrábnout. Chemický odstraňovač je skvělou volbou, když potřebujete odstranit barvu z míst s jemnými detaily, jako jsou lišty. Odstranění barvy pomocí chemického odstraňovače je špinavá práce, proto vždy používejte ochranné rukavice, dlouhé rukávy a kalhoty, ochranné brýle a respirátor. Je také důležité pracovat venku nebo na dobře větraném místě, protože většina silnějších chemických odstraňovačů obsahuje methylenchlorid, který uvolňuje toxické výpary.

1. Vyberte si tekutý, gelový nebo pastový odstraňovač . Vaše místní železářství by mělo mít všechny tři typy odstraňovačů nátěrů. Pastový nebo gelový odstraňovač se může přichytit ke stěně a je ideální volbou, když pracujete se svislým povrchem. Pro vodorovné povrchy s detailními řezbami nebo dekoracemi je nejlepší volbou tekutý odstraňovač.

2. Nalijte odstraňovač nátěru do mělké nádoby . Použijte kovovou nebo skleněnou nádobu a začněte s malým množstvím. V případě potřeby můžete vždy nalít více.

3. Pomocí štětce naneste odstraňovač nátěru . Postupujte podle pokynů uvedených na štítku vaší konkrétní značky odstraňovače nátěrů. Začněte v horní části dřevěného povrchu a pokračujte dolů, dokud nebude celý kus pokryt. U velkých projektů nanášejte odstraňovač nátěru vždy na jednu zvládnutelnou část.

4. Počkejte, až striptér provede své kouzlo . Přečtěte si pokyny k odstraňovači nátěrů, abyste zjistili, jak dlouho budete muset čekat, než začnete se škrábáním. V závislosti na značce a síle jejích chemických složek může odstraňovač nátěru trvat od několika minut do 24 hodin, než změkčí starý nátěr.

5. Odlakovač zahustěte pilinami . Než začnete škrábat, posypte povrch dřeva tenkou vrstvou pilin. Tím dojde k zahuštění odstraňovače a usnadní se odstranění starého nátěru.

6. Pomocí škrabky, stěrky nebo drátěného kartáče seškrábněte změklou barvu . Abyste se vyhnuli poškrábání dřeva, používejte co nejlehčí tlak, abyste práci provedli efektivně.

7. V případě potřeby znovu aplikujte další odstraňovač nátěru . Pokud jste odstranili tolik barvy, kolik jste jen mohli, a barva stále zbývá, naneste na zbývající místa další odstraňovač nátěru a znovu seškrábejte. Zvláště odolné skvrny zkuste seškrábnout ocelovou vlnou namočenou v minerálním lihu.

8. Očistěte a obrouste dřevo . Jakmile je veškerý nátěr odstraněn, otřete dřevo hadříkem namočeným ve vodě a celý povrch obruste. Po broušení setřete všechny zbývající nečistoty.

Jak používat horkovzdušnou pistoli k odstranění barvy ze dřeva

Horkovzdušná pistole fouká proudem vzduchu o vysoké teplotě, který způsobuje, že na povrchu dřeva vybublávají vrstvy staré barvy. Použití horkovzdušné pistole jako odstraňovače nátěru je rychlejší a čistší než chemický odstraňovač, ale horkovzdušné pistole mohou stále vytvářet škodlivé výpary a mohou popálit váš dřevěný povrch. Při práci s horkovzdušnou pistolí mějte poblíž kovový tác na barvu, na který můžete pistoli položit, když ji nepoužíváte (a nikdy nenechávejte horkovzdušnou pistoli bez dozoru). Používejte vhodné bezpečnostní vybavení, které zahrnuje pracovní rukavice, ochranné brýle, ochranný oděv a respirátor navržený pro použití s ​​horkovzdušnými pistolemi. Jako preventivní opatření se ujistěte, že máte přístupný také hasicí přístroj.

1. Zapněte horkovzdušnou pistoli a pracujte na malé ploše . Jakmile se pistole zahřeje, držte ji dva palce od lakovaného povrchu a pohybujte s ní tam a zpět po malé ploše, dokud barva nezačne bublat. Nedržte pistoli na stejném místě příliš dlouho, abyste zabránili kouření laku nebo spálení dřeva.

2. Opačnou rukou seškrábněte barvu . V druhé ruce držte kovovou škrabku na barvu pod úhlem 30 stupňů a mírným tlakem seškrábněte uvolněné vrstvy barvy. Pokuste se vyvinout přirozený tok zahřívání a škrábání. Pokud budete škrábat příliš silně, riskujete vydlabaní dřeva.

3. Použijte horkovzdušnou pistoli znovu na všechna nepoddajná místa a znovu oškrábejte . Pokud váš dřevěný povrch obsahuje úzké nebo detailní oblasti, použijte k jejich dosažení menší tvarovanou škrabku.

4. Umyjte povrch . Jakmile odstraníte všechnu barvu, omyjte celý povrch měkkým hadříkem namočeným v minerálním lihu.

Jak používat brusný papír k odstranění barvy ze dřeva

Brusky (včetně ručních ručních a elektrických brusek) jsou účinným způsobem odstraňování barvy z velkých rovných povrchů. Při broušení vždy používejte ochranné brýle a obličejovou masku. Nepoužívejte elektrickou brusku v interiéru a nikdy nepoužívejte brusku na olověné barvy. Vzhledem k tomu, že bruska vytváří prach, není bezpečné brousit olověné barvy, protože uvolňuje toxický olovnatý prach do vzduchu.

1. Očistěte povrch . Před broušením očistěte lakovaný dřevěný povrch pomocí domácího čisticího prostředku nebo mýdla na nádobí. Počkejte, až bude povrch zcela suchý.

2. Celý povrch obruste hrubým brusným papírem o zrnitosti 80 . Vždy brouste se strukturou dřeva. Ať už používáte mechanickou nebo ruční brusku, používejte pouze minimální tlak potřebný k odstranění barvy, abyste dřevo nepoškodili.

3. Celý povrch obruste středním brusným papírem o zrnitosti 150 . Než začnete s druhým broušením, otřete z povrchu prach a nečistoty.

4. Celý povrch obruste jemným brusným papírem o zrnitosti 220 . Ještě jednou povrch obruste, znovu z povrchu setřete prach, než začnete.

5. Očistěte povrch . Po dokončení broušení odstraňte zbývající prach a otřete povrch hadříkem namočeným ve vodě.