Návod na výrobu pergoly: Jak si postavit vlastní pergolu

Projekt DIY pergoly je jednoduchý způsob, jak přidat styl, kouzlo a funkci do vašeho venkovního prostoru.

Co je to pergola?

Pergola je zahradní stavba, která vytváří částečně krytý venkovní prostor. Pergoly jsou stavěny pomocí sloupů, které nesou mříž z trámů a krokví vytvářející mřížovou střechu. Střecha pergoly může být zcela zakryta nebo ponechána jako otevřená mříž. Pergoly jsou podobné altánům a altánům, protože poskytují stín a podporují popínavé rostliny. Pergoly mohou být volně stojící nebo připojené ke straně domu a často se staví vedle bazénů, vířivek, ohnišť a grilů, aby poskytovaly částečně chráněný venkovní obytný prostor.

3 běžné materiály používané pro stavbu pergoly vlastními rukama

Tradiční pergoly jsou jednoduché stavby postavené primárně ze dřeva. Dnes se na stavbu profesionálních pergol používá mnoho druhů materiálů včetně betonu, oceli, hliníku a PVC. Existuje však pár materiálů, které často využívají lidé, kteří si chtějí pergoly postavit sami doma.

1. Tlakově ošetřené dřevo : Tlakově ošetřené dřevo se snadno namoří a natírá, a pokud jde o stavbu vlastní pergoly, jde o relativně dostupnou variantu. Je také mnohem lehčí a snadněji se s ním manévruje než s ocelí nebo hliníkem, takže je snazší pracovat s ním doma, pokud jste začátečník.

2. Vinyl : Lehký vinyl je jednou z nejoblíbenějších možností, pokud jde o výrobu pergoly DIY. Dodává se v různých barvách, které doplní exteriér vašeho domova a dvorek, a je zcela odolný vůči plísním, termitům a hnilobě.

3. Cedr : Pergola z červeného cedru je přirozeně odolná proti hmyzu a hnilobě a má atraktivní přirozenou barvu.

4 komponenty pergoly

Mezi běžné prvky pergoly patří:

1. Sloupy : Zapuštěné pergoly jsou podepřeny řadou sloupů. Volně stojící modely mají obvykle čtyři sloupy. Připojená pergola bude mít dva sloupy držící jednu stranu střechy nahoru, s druhou stranou podepřenou domem pomocí hlavní desky.

2. Trámy : Trámy pergoly jsou dlouhá prkna, která spojují sloupy k sobě a podpírají krokve pergoly.

3. Krokve : Krokve pergoly jsou dlouhá prkna umístěná na trámech, které jsou na ně kolmé. Ty tvoří první část příhradové konstrukce střechy.

4. Nosníky : Nosníky jsou tenčí než trámy a krokve. Jsou umístěny na horní části krokví pergoly a vedou kolmo k nim, aby poskytovaly stín a dokončovaly mříže pergoly.

5 oblíbených stylů pergoly

Pergoly mohou mít všechny tvary a velikosti. Zde je jen několik nápadů na styl při zvažování designu vaší pergoly.

1. Tradiční pergola : Tradiční design pergoly má mřížkovanou střechu, která propouští slunce a poskytuje částečný stín. Trámy a krokve mají obvykle rolované konce, přičemž krokve jsou rovnoměrně rozmístěny nad trámy a na nich jsou umístěny podélníky. Mohou být samostatně stojící nebo připojené ke stávající konstrukci.

2. Moderní boxová pergola : Krabicové pergoly vypadají moderněji než tradiční pergoly. Mohou mít mřížkované střechy, ale trámy, krokve a sloupy jsou obvykle hranaté, aby vytvořily vzhled krabice.

3. Samostatně stojící pergola : Samostatně stojící pergola je pergola, která není přímo připojena k vašemu domu. Ty jsou obvykle nastaveny tak, aby vytvořily venkovní odpočinkovou zónu v blízkosti bazénu nebo zahrady.

4. Přistavená pergola : Připojená pergola má obvykle dva sloupy místo čtyř, přičemž strana domu nese jeden konec střechy pergoly. Na terasu vašeho domova můžete přidat připojenou pergolu a vytvořit tak částečné zastínění venkovní kuchyně nebo venkovního jídelního koutu.

5. Pergola se závěsy : Pro větší soukromí a ochranu před zábavou můžete na otevřené strany pergoly připevnit závěsy. Mohou to být tradiční závěsy nebo mechanické závěsy, které můžete stáhnout.

Jak postavit DIY pergolu

Postupujte podle těchto jednoduchých pokynů krok za krokem a postavte si tradiční dřevěnou pergolu pro váš dvorek.

1. Vyberte své umístění . Vyberte si místo pro pergolu podle toho, jak ji chcete využívat. Pokud chcete, aby po ní šplhaly révové rostliny, postavte ji poblíž vaší zahrady. Postavte jej v blízkosti bazénu, pokud chcete stinné místo na lenošení. Vyberte si místo s půdou, do kterého můžete snadno kopat s dostatkem drenáže. Jakmile se rozhodnete, kde chcete pergolu postavit, označte si plochu podle svých rozměrů pomocí metru.

2. Vyrovnejte staveniště . Vyčistěte staveniště a vyrovnejte oblast, abyste měli rovný povrch, se kterým můžete pracovat. Nechcete, aby vaše pergola byla šikmá. Označte, kam plánujete umístit čtyři (nebo více) nosných sloupů. Pokud stavíte obdélníkovou pergolu, zvažte použití celkem šesti sloupů, které udrží délku každého z vašich trámů. Pokud máte čtvercovou pergolu, označte čtyři místa pro sloupky.

3. Vykopejte otvory pro vaše sloupy . Pomocí značek sloupů jako vodítka vykopejte otvory, kam umístíte sloupy, aby podepřely střechu vaší pergoly.

4. Nalijte beton do otvorů ve sloupcích . V kolečku smíchejte vodu a beton podle návodu v pytli. Vyplňte každý z nosných otvorů betonem a nechte je zcela vyschnout.

5. Připravte příspěvky pro své sloupce . Pomocí kotoučové pily nařežte dřevěné sloupy na požadovanou výšku. V horní části každého sloupku vytvořte římsu, kterou můžete zajistit své trámy.

6. Zajistěte sloupy v betonových otvorech . Vyvrtejte díru do každé z vašich betonových patek a do každé z vyvrtaných děr umístěte sloupkovou kotvu. Použijte úroveň, abyste se ujistili, že vaše sloupce jsou svislé. Poté zavrtejte sloupky do ukotvení sloupků pomocí podlahových šroubů. Podepřete trámy krátkými dřevěnými sloupky, dokud beton nevyschne.

7. Přidejte své paprsky . Jakmile jsou vaše sloupy na svém místě, můžete upevnit přilehlé trámy ke sloupkům jejich opřením do připravených říms v horní části vašich sloupků. Budete potřebovat pouze dva trámy po délce konstrukce vaší pergoly. Navrtejte nosníky a sloupky k sobě, abyste zajistili konstrukci.

8. Přidejte své krokve . Po smontovaném základním rámu můžete nyní přidat krokve a dokončit rám pergoly. Označte, kde budou vaše lamely rovnoměrně sedět na vašich trámech, což jim umožní přečnívat po stranách pro tradiční vzhled. Můžete také předřezat konce vašich krokví a přidat ozdobný nádech, jako je rolování.

9. Natřete nebo ošetřete své dřevo . Natřete nebo namořte dřevo na požadovanou barvu. Nyní jste připraveni ozdobit svou pergolu popínavými rostlinami, závěsnými rostlinami, venkovním nábytkem, závěsy nebo houpačkou na verandě.