Průvodce velikostmi van: 8 běžných typů van

Existuje celá řada různých velikostí, typů a materiálů van, které si můžete přizpůsobit podle svých jedinečných potřeb.

8 typů van

Seznámení s různými styly a materiály van vám může pomoci vybrat tu správnou pro vaši koupelnu. Vany se dodávají v mnoha velikostech a z různých materiálů, včetně akrylu, litiny, keramiky, mědi a porcelánového smaltu. Zatímco standardní rozměry van se mohou lišit podle typu, existuje mnoho různých typů van, ze kterých si můžete vybrat.

1. Výklenkové vany : Nejběžnějším typem vany je výklenková vana, což je často vestavěná vana se sprchovým koutem obklopená třemi stěnami pro úsporu místa v malých koupelnách. Standardní velikost vany pro výklenku je 60 palců dlouhá, 32 palců široká a 18 palců hluboká. Malé výklenky jsou k dispozici pro menší koupelny, které jsou dlouhé od 48 do 55 palců. Dlouhé výklenky jsou nejvhodnější pro velké koupelny a ve srovnání se standardní výklenkovou vanou mohou mít délku téměř celé nohy navíc.

2. Rohové vany : Rohová vana je trojúhelníková vana, která se vkládá do rohu vaší koupelny. Mohou zabírat spoustu podlahové plochy a obvykle se vyskytují ve velkých hlavních koupelnách. Rohové vany mají obvykle dvě strany stejné délky s šířkou od 48 do 72 palců a hloubkou 18 až 20 palců.

3. Zápustné vany : Zápustná vana je zabudována do velkého rámu, který je zasazen do výklenku. Často přicházejí s vlastním okrajem, který je větší než omezené okraje ve výklenkových vanách. Na rozdíl od výklenkových van vyžadují zásuvné vany značné množství prostoru a obvykle se nacházejí ve větších koupelnách. Zásuvné vany lze přizpůsobit ve své velikosti, ale obecně mají délku 60 palců, šířku 30 palců a hloubku 16.

4. Volně stojící vany : Volně stojící vana je velká samostatně stojící vana, která není zabudována do stěn místnosti. Volně stojící vany se obvykle nacházejí ve velkých koupelnách a přicházejí v různých stylech. Pantofle je jedním z oblíbených stylů volně stojící vany s jedním koncem zvednutým výše než druhým, aby podpírala záda osoby, když odpočívá. Vany Clawfoot stojí na čtyřech stylizovaných nohách nebo „drápech“ a jsou dalším oblíbeným stylem volně stojící vany. Volně stojící vany jsou obvykle 15 až 20 palců hluboké, 55 až 72 palců dlouhé a 27 až 32 široké

5. Napuštěná vana : Napuštěná vana je druh volně stojící vany, kterou můžete umístit kdekoli ve vaší koupelně. Japonské napouštěcí vany jsou oblíbenou volbou pro moderní koupelny, které vyžadují, aby koupající se posadili vzpřímeně a ne lenošili pod úhlem. Tyto vany mohou mít uvnitř nainstalovaná sedadla podél jejich okrajů v závislosti na hloubce vany. Namáčecí vany mohou mít různé hloubky, obvykle alespoň 27 až 34 palců. Protože jsou vyrobeny pro namáčení nastojato, mohou mít průměr 40 až 50 palců.

6. Podsazená vana : Podsazená vana je podobná vaně typu drop-in s tím rozdílem, že její okraj je pokryt dlaždicovým nebo kamenným rámem. Spodní vana je obvykle 60 palců dlouhá, 30 palců široká a 16 palců hluboká.

7. Vany typu Walk-in : Vana typu walk-in má na boku zabudovaná dvířka, která vám umožňují vejít do vany, aniž byste museli překračovat rty nebo vlézt dovnitř. Vany typu walk-in jsou skvělé pro ty, kteří mají omezený pohyb. Walk-in vany se dodávají v různých velikostech v rozmezí od 48 do 60 palců na délku, 28 až 36 palců na šířku a 38 palců do hloubky.

8. Vířivá vana : Vířivá vana je akrylátová vana, která zabírá podobné množství místa jako výklenková vana. Vířivá vana využívá proudy vzduchu nebo vodních paprsků pro hydroterapeutický efekt, který dokáže udržet vaši vodu teplejší po delší dobu. Vířivé vany jsou v průměru asi 60 palců na délku, 32 až 36 palců na šířku a 18 až 24 palců na výšku.

Jak vybrat velikost vany do koupelny

Jakou vanu si vyberete, bude obvykle záviset na velikosti, uspořádání a stylu vaší koupelny. Ať už se pouštíte do domácího kutilského projektu nebo vybíráte vanu pro novostavbu, zde jsou čtyři tipy, kterými se řídit při výběru správné velikosti vany do vaší koupelny.

1. Zvažte svůj prostor . Je důležité vědět, zda vůbec máte dostatek prostoru pro vanu, kterou chcete. Některé rozměry van nemusí vyhovovat malým prostorům, zatímco jiné vany mohou být příliš malé na to, aby fungovaly proporcionálně ve vaší větší koupelně. Vany do výklenků obecně doplňují malé prostory, do větších koupelen se vejdou rohové vany nebo volně stojící vany.

2. Vyberte si správnou váhu . Některé materiály vany, jako je měď nebo litina, mohou být pro vaši podlahu příliš těžké, zvláště když je vana naplněna vodou. Pokud nemáte rozpočet na vyztužení podlahy pro těžší vanu, zůstaňte u menšího, lehčího typu vany vyrobené z porcelánu.

3. Vezměte v úvahu svůj rozpočet . Některé typy van mohou vyžadovat další práci nebo náklady na instalaci, aby bylo možné správně postavit. Pokud nemáte rozpočet na instalaci větší vany správným způsobem, nemusí to stát za cenu instalace tak velké vany.

4. Zvažte své potřeby . Pokud máte zranění, omezenou pohyblivost nebo žijete s někým, kdo to dělá, bude velikost vaší vany do značné míry záviset na tom, co potřebujete, abyste se vešli do těchto fyzických omezení. Pokud máte velký prostor a pravidelně se koupete, jsou vaše možnosti méně omezené prostorem a můžete se více zaměřit na pohodlí.