Ať už množíte systémy živých stěn nebo využíváte výhody závěsných květináčů, vertikální zahrada může způsobit revoluci ve vaší vnitřní nebo venkovní úpravě krajiny.
Co je vertikální zahrada?
Vertikální zahrada je systém pro vertikálně rostoucí rostliny prostřednictvím strukturální podpory spíše než horizontálně na pozemku. Ve vertikální zahradě můžete pěstovat rostliny směrem nahoru podél stávajících konstrukcí, jako jsou stěny, altány nebo pergoly, nebo instalovat konstrukce, jako jsou mříže nebo tyče pro podporu. Vertikální zahradničení udržuje vaše rostliny nad zemí na rozdíl od tradičního horizontálního zahradničení, díky čemuž jsou tyto rostliny méně náchylné k napadení škůdci a hnilobě kořenů. Mnoho druhů rostlin – od fazolí , přes melouny až po zeleninu, jako jsou rajčata a cukety – může těžit z vertikálního nastavení.
3 Výhody vertikálního zahradničení
Zde je přehled tří výhod vertikálního zahradničení.
1. Šetří místo . Vertikální zahrady jsou navrženy tak, aby se pohybovaly nahoru a dolů, což vám umožňuje zasadit více plodin s menším prostorem na zemi. Je ideální pro městské zemědělství nebo malé zahrady, kde může být omezený prostor nebo pro zahrady, které jsou již přeplněné.
2. Je to dobré pro vaše rostliny . Pěstování plodin vertikálně je vystavuje více slunečnímu záření a cirkulaci vzduchu, což potenciálně zvyšuje jejich výnos a snižuje jejich náchylnost k houbovým infekcím, škůdcům a dalším chorobám. Vertikální nastavení je také lepší pro odvodnění.
3. Snadno se udržuje . Vertikální zahrady vám umožní zasadit spoustu plodin, aniž byste trávili hodiny sehnuti na horkém slunci. Zeleninovou zahradu lemovanou podél zdi může být mnohem snazší zalévat, prořezávat a sklízet než v rovném nebo dokonce vyvýšeném záhonu.
6 nápadů na vertikální zahradu
Existuje celá řada různých DIY vertikálních zahrad, které si můžete nainstalovat ve svém vlastním venkovním prostoru. Zde je řada návrhových nápadů pro vytvoření vlastní jedinečné vertikální zahrady.
1. Živé stěny : Zeleň můžete zasadit přímo do obyčejné zdi – která je správně připravená – a vytvořit z ní zahradní záhon. Pomocí drátěného pletiva nebo nástěnných kapes zavěste rostliny podél povrchu stěny nebo připevněte na zeď větrací vrstvu z plastové fólie nebo krajinářské tkaniny s rostlinami na ni. V závislosti na materiálu stěny můžete být schopni navrtat nástěnné květináče přímo do povrchu.
2. Nástěnná mříž : Připevněte mřížkovou mřížku k jakékoli venkovní stěně, abyste vytvořili vertikální zahradu pro pěstování rostlin, jako jsou rajčata, břečťan a další.
3. Okenní truhlíky : Tyto nástěnné truhlíky, které jsou umístěny přímo pod parapetem nebo balkonem, poskytují jednoduchý způsob, jak zavěsit zahradní květináče a malé rostliny nad zem. Okenní truhlíky jsou skvělé pro sezónní květiny, sukulenty a koncové rostliny a poskytují snadný přístup pro zalévání a péči. Bylinkovým zahrádkám se dobře daří i v okenních truhlících.
4. Vrstvené závěsné zahrady : Závěsné květináče s více patry umožňují osázet více druhů vegetace na malém prostoru. Pro rajčata jednoznačného keřového typu jsou dobrou volbou závěsné koše , protože umožňují stopu rostlin rajčete přes stranu květináče. Kromě toho můžete použít převrácené květináče jako další způsob, jak využít vertikální prostor.
5. Oblouky nebo markýzy : Pokud je váš zahradní prostor větší a obsahuje oblouky, altány nebo pergoly, můžete tyto konstrukce použít k zavěšení vertikálních květináčů nebo k podpoře rostlin, které potřebují zvláštní podporu, jako jsou hrozny nebo melouny.
6. Volně stojící sestavy : Samostatná zařízení, jako jsou klece, mříže, tyče teepee a obelisky, mohou být umístěny ve vaší horizontální zahradě, aby poskytly stávajícím rostlinám podporu při lezení.
5 tipů pro stavbu a údržbu vertikální zahrady
Se správnými nástroji a potřebami může být vertikální zahrada zábavným a snadným projektem pro kutily, který doplní váš venkovní prostor. Zde je několik tipů pro údržbu vertikální zahrady.
1. Vyberte si správné rostliny . Ne každému druhu rostlin se bude dařit ve vertikální zahradě, nebo ty, které jste si představili ve svém návrhu, nemusí být v sezóně. Ujistěte se, že kterékoli rostliny, které si vyberete, jsou vhodné pro sezónu, abyste zajistili dlouhou životnost.
2. Ujistěte se, že vaše nádoby dobře odtékají . Ať už vytváříte závěsnou zahradu nebo plníte okenní truhlíky rostlinami, vaše vertikální květináče by měly mít dostatečné odvodňovací otvory, aby se zabránilo hromadění plísní a hub.
3. Vyberte správné umístění . Možná máte ideální prostor pro stavbu své zelené zdi, ale pokud nikdy neuvidí slunce, vaše rostliny nebudou schopny přežít. Pokud váš vertikální systém není pohyblivý, vyberte místo, kde bude dostatek slunečního světla.
4. Pravidelně zalévejte rostliny . Pokud nemáte automatický zavlažovací systém, budete muset pamatovat na zalévání rostlin. Kvůli zvýšené cirkulaci vzduchu a vystavení slunci může být nutné rostliny zalévat častěji.
5. Zkontrolujte výskyt škůdců a chorob . I když jsou vertikální zahrady méně náchylné k škůdcům a chorobám, stále mohou představovat hrozbu pro některé plodiny, pokud jsou ponechány bez dozoru. Pravidelně kontrolujte své listy, květy a půdu, zda nevykazují známky podvýživy nebo infekce. Pokud byste raději nepoužívali půdu, můžete své rostliny pěstovat pomocí hydroponického systému .