5 prvků skandinávského designu interiéru

Skandinávský interiérový design je minimalistický a nepřehledný styl interiérového designu, který klade důraz na vzdušné prostory, přirozené světlo a čisté linie.

Co je skandinávský interiérový design?

Skandinávský interiérový design odstraňuje zbytečný nepořádek a zaměřuje se na formu, funkci a jednoduchou krásu v domácí výzdobě. Jednoduché, čisté designy oblíbených podlah v showroomech nábytku často vycházejí ze skandinávského designu. Skandinávské designérské hnutí má kořeny v severských zemích Norsku, Dánsku a Švédsku a zhmotnilo se tam ve 30. letech 20. století.

Skandinávský design nebyl celosvětově populární až do 50. let 20. století. V této dekádě začala Lunning Prize udělovat vynikající skandinávské designéry, kteří byli zásadní pro stanovení ideálů a pohybu skandinávského designu na mezinárodní úrovni. Někteří významní finští, švédští a dánští umělci a návrháři nábytku důležití pro toto hnutí zahrnují Alvar Aalto, Armi Ratia, Kaj Franck, Bruno Mathsson, Arne Jacobsen, Poul Henningsen, Hans Wegner, Børge Mogensen a Verner Panton.

S velkým důrazem na funkčnost se tento designový styl přiklání k modernismu a minimalismu a zároveň zahrnuje útulnost. Skandinávský designový styl si klade za cíl poskytnout lidem způsob, jak žít udržitelněji a ve vzájemné harmonii.

5 prvků skandinávského designu interiéru

Skandinávský dekor je velmi oblíbený mezi interiérovými designéry a těmi, kteří hledají noblesní, přesto čistý vzhled ve svém obytném nebo pracovním prostředí. Se sousedním zájmem o styly hygge a bauhaus je důležité pochopit, jak a proč tyto ideály designu souvisí se severskými kulturami.

1. Odkazy na severskou historii : Severský životní styl se zaměřuje na kultivaci života, který je všímavý, radostný a bez stresu. Nedostatek nepořádku a důraz na vysoce funkční, efektivní položky tomuto postoji propůjčuje.

2. Důraz na organickost : Organické tvary, přírodní materiály a čisté, vrstvené a pohodlné vzory jsou výraznými prvky skandinávského designového stylu. Skandinávský designový styl vychází z kultury života v malých venkovských komunitách, které byly obecně izolované a vyžadovaly spoléhání se na přírodní materiály.

3. Méně je více minimalistický design : Jednoduché, čisté linie a otevřené profily označují skandinávský designový styl. Návrhy pokojů se často starají o měkké přirozené osvětlení ze závěsných světel a obecně zahrnují neutrální barvy.

4. Design nábytku inspirovaný přírodou : Ekologické materiály, jako jsou pařezy, zvířecí kůže a svěží zeleň, jsou také základem skandinávského designu. V celé severské historii lidé používali jakékoli materiály, které měli k výrobě funkčních, krásných domů.

5. Podpora útulnosti a spokojenosti : Koncept hygge se zrodil ze skandinávského designérského hnutí, dánsko-norského stylu bytí, který podporuje ideály wellness a spokojenosti. I když nemůžete nutně navrhnout hygge prostor, skandinávský design může povzbudit příjemné emoce, které jsou pro hygge nezbytné.

4 skandinávské designové nápady

Navrhování skandinávského domova může vyžadovat trochu řemeslné zručnosti a zaměření, což z něj činí dokonalý styl pro ty, kteří rádi začleňují ručně vyráběné udržitelné produkty do svých návrhů domů. Zde je několik tipů, jak začít:

1. Ukliďte nepořádek : Přijetí minimalistického designu znamená zjednodušení vašeho prostoru, takže pokud jej nepotřebujete, používáte nebo opravdu chcete, nemusí být ve vaší domácnosti. Ukliďte nepořádek, vymalujte bílé stěny, otevřete okno a začněte znovu.

2. Přijměte přírodu : Skandinávský design klade důraz na začlenění přírodních materiálů do velkého nábytku nebo nových designů. Zvažte konferenční stolek z pařezu nebo mohérový koberec jako ústřední bod designu vašeho obývacího pokoje nebo parohy jako věšák.

3. Go boho : Smíchejte čisté linie a jemné barevné palety skandinávského designu se zábavným vzorem. Kombinace jednoduchého skandinávského stylu s trochou svobodomyslné bohémské estetiky může vytvořit nádhernou harmonii funkce a stylu.

4. Začleňte hygge : Při navrhování prostoru ve skandinávském stylu zvažte zásady hygge. Které prvky jsou funkční, ale přinášejí vám nesmírné potěšení a pohodlí? Koberec z ovčí kůže, texturované polštáře, útulná přikrývka nebo luxusní kožená pohovka mohou učinit váš prostor útulnějším a zdobnějším.

Ať už pracujete s interiérovým designérem nebo vytváříte svůj domov ve stylu DIY Scandi, mějte na paměti základní principy jednoty s přírodou a vytváření harmonického prostoru pro život, práci a hraní.